Bir hanımın bakire olduğunu simgeleyen bu zar, kadının cinsi organının dışa açılan bölümünde, rahim yolunu kapayan dokunun kalınlaşmış bir kıvrıntısında meydana gelmiş ince bir zardır. Bu zarın ortasında adet kanının çıkmasını sağlayan de­lik veya delikler vardır. Deliksiz olan zarlar da varsa da, bu, adet görme yaşında anlaşılır .. Çünkü kan dışarı atılamadığı için sancı yapar; doktorlar da kanın çıkması için küçük bir delik açarlar.

Bu zar bazı kadınlarda çok kalın olup, cinsi temasla da yırtılmaz. Bu durumda doktor müdahalesi lazımdır.

Normal kızlık zarı ilk cinsi temasla yırtılır ve hafif bir acı ve az bir kanla olur.

Bazıları da elastiki yani esnek olup normal cinsi temasla yırtılmaz. Böyleleri ilk doğuma kadar kalabilir. Bu arada müte­addit cinsi temaslar olabilir.

Bazı zarlar; düşme, çarpma, zorlama ve ağır kaldırmalarla yırtılabildiği gibi; bazı kadınlarda cinsı temasla kızlık zarı gide­rildiği halde kan gelmeyebilir. Böyle bir durumda şüphelenen erkek, evliliği sona erdirmek yerine bir doktora başvurur ve hanımını muayene ettirirse daha isabetli hareket etmiş olur.

Bekaret ile utanmak arasında çok yakın bir bağ vardır.

Bekar bir kızın yüzüne dikkatle bakılınca yüzü kızarır ve başını yere eğer; böylece utancını belli eder. Bu onun bakire olduğuna işaretlerden bir işarettir. Aksine, bekaretini kaybetmiş birisi, bu utanma alametlerini taşımaz. Hatta onun bakışlarından bekar erkekler utanıp yere bakarlar .

Bekaretini kaybeden kızların, kızlık zarlarıyla beraber haya perdeleri de yırtılır. Bununla, başından zaruri bir hadise geçmiş olanları değil, şehevı hislerinin esiri olarak ve kendi isteği ile bekaretini kaybeden hayasızları kastediyoruz.

Bugün dünyanın birçok yerlerinde, kızlık zarının bulun­ması, iffetin, utanmanın bir nişanı olarak hala geçerliliğini ko­rumaktadır.

Kızlık zarı üzerindeki delikten, ancak küçük bir parmak ih­tiyatla girebilir. Yırtılması halinde gelecek kan az olmakla be­raber, şahıstan şahısa değişebileceğinden, anormal kanama­larda doktora görünmeyi ihmal etmemelidir. .

Adamın biri evlenmişti. Karısı bakire çıkmadı. Çünkü uzun süre adet görmekten dolayı kızlık zarı yırtılmıştı. Hz. Aişe'ye sordular: Hiç şüpheniz olmasın ki, uzun süre adet görmek bek­areti (kızlık zarını) giderir, dedi.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com