Peygamberimizin en zor anları..

Yayınlanma Tarihi Meseleler

(Taif’de, dünyanın Dar geldiği anlar)
Asrımızda bu gün, hiçbir riski olmadan ve bedava yaşadığımız yüce Dinimizi, bu günlere ulaştıran ecdâdın çektiği sıkıntıları belki tek tek hatırlamak, herkes için mümkün olmayabilir. Ama, Hz. Resulüllah’ın örnek hayatından sâdece Tâif’de yaşadığı o Can Pazarı vak’asını okuyup, her müslümanın, derin derin bir düşünmesi lazım.

Put nereden icat edildi?

Yayınlanma Tarihi Meseleler

PUTLAŞTIRILAN VEDD

(Putların kurucusu İblis olduğuna dikkat edilmeli)

وَقَالَ نُوحٌ رَّبِّ لَا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا

Ve Hz. Nuh’un kavmi insanlara) dediler ki: Tanrılarınızı terk etmeyiniz, ne Veddi ve ne Süvai ve ne Yegusi ve Yeuk’ı ve Nesri terk etmeyin.(71.Nuh suresi)

Eskiden kadınlar neden geriden giderdi?

Yayınlanma Tarihi Meseleler

 Anadoluda baba -oğul arası neden soğuktur? Kadınlar Neden geriden yürür? Kur'an'da evladıyla diyalogu anlatılan bütün peygamberler :
    -Ya büneyye" "Oğulcuğum, yavrucuğum, canım oğlum!" ifadesiyle söze başlıyor.
    -Ya büneyye= yavrucuğum!" ifadesi, Anadolu'da adeta unutulmuş.

Şam'ın önemi

Yayınlanma Tarihi Meseleler

Ahir zaman ile ilgili rivayetlere ıttılaı olanlar, bu zaman diliminde meydana gelen/gelecek olaylarda Şam’ın merkezî bir yere sahip olduğu/olacağı konusunda da bilgi sahibidir. “Ebdal”ın beldesi, modern zamanlarda maruz kaldığı imtihanı, öyle anlaşılıyor ki daha uzun süre yaşamaya devam edecek. Yazının konusu ahir zaman rivayetleri değil. Şam’ın İslam Dünyası’nın kendisini bulma yolunda geçirdiği bu sancılı süreçte ifade ettiği önem, en az yukarıda işaret ettiğim rivayetlerdeki kadar dikkat çekici.

Vakıf mallarına ne kadar vakıfız?

Yayınlanma Tarihi Meseleler

İbrahim aleyhisselamdan başlayarak devam eden osmanlılarda ise adeta zirveye ulaşan vakıf hizmetleri ve mallarının kullanılmasındaki hassasiyyet maalesef son yüz yılda değişikliğe uğramış ve bugünkü müslümanlarda bilmeden kendilerini bu belanın içinde buluvermişlerdir.

Biz bu sebeble VAKIF ahkamından değil bugünkü müslümanların, talan edilen bu mallar karşısında nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahs etmeye çalışacağız.