Her işine besmeleyle başlayan, dininde samimi, müslüman bir kadının münafık mı münafık bir kocası vardı. Kadın, kocasının doğru yola gelmesi için Allah'a durmadan dua ettiği halde, kocası da ona, her işinde besmele çektiği için içten içe kızıyor ve "Ben sana bir oyun oynayayım da gör" diyordu.

Bir gün karısına bir kese altın vererek:

- Bunu iyi sakla. Senden istediğim zaman verirsin, dedi.

Kadın altun kesesini aldı. Götürdü ve emin bir yere besmele çekerek sakladı. Onu takip eden kocası, kadından habersiz olarak gitti, kesenin içindeki altunları aldı ve boş keseyi bir su kuyusuna attı.

Bir müddet sonra da,

- Sana verdiğim altun kesesini getir, dedi. Kadın gitti ve Bismillahirrahmanirrahim diyerek elini kesenin bulunduğu yere uzattı, getirdi. Kocasına verdi. Fakat keseden sular damlıyordu. Kocası bu hali görünce hayretler içinde kaldı. Çünkü keseyi boşaltan ve içindeki altunları alıp keseyi de kuyuya atan kendisiydi. Kesenin içinden aldığı altunlar da yerinde yoktu. Anladı ki, Besmelenin hürmetine melekler altınları alıp kuyudaki kesenin içine koyduktan sonra, getirip kadının koyduğu yere bırakmışlar.

Bundan sonra adam doğru yola geldi, kendisinde münafıklıktan eser kalmadı. Karısı da buna memnun olup kocası islah olduğu için Allah'a şükretti.

Kocasının ağzından da şu sözler dökülüyordu:

- Ya Rabbi! Bana böyle bir hanım nasip ettiğin için sana hamdolsun. Şimdiye kadar ona eziyet ettiğim için beni affeyle. Beni bundan sonra doğru yoldan ayırma.

Evet, değerli müslüman, hanımlar. Eğer sizin içinizde de kocasının kötü hallerinden ve günah içinde olmasından şikayetçi olanlar varsa, sabretmeli ve daima Allah'a ''Ya Rabbi, kocama hidayet nasip et" diye dua etmelidir. Gün gelir Allah onlara da doğru yolu nasip eder, edecektir.

Bir de,

Her işinizde Besmele çekmeyi unutmamalısınız:

Unutmayınız ki "Sabır acı ama meyvesi tatlı dır."

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com