Peygamber Efendimiz, bir gün sevgili kızı Hz. Fatıma (r.anha) ile konuşurken, cennetlik olan bir kadından bahsetti. "Falan mahalledeki falan kadın cennetliktir" buyurdu. Fatıma Validemiz bu kadını merak etti ve ziyaret etmek istedi. Evini buldu ve kapısını çaldı. İçerden, ev sahibi ''Kim o? diye seslendi. Fatıma Validemiz kendisini tanıttı. Ev sahibi olan kadın:

- Ey Allah’ın Rasulünün kızı, sizin geleceğinizden haberim olmadığı için kocamdan izin almadım. Maalesef sizi içeri alamayacağım. Sizi yarın eve almak için kocamdan izin alayım. O zaman buyurun lütfen, dedi.

Fatıma Validemiz ikinci gün giderken yanına Hz. Hasan da takıldı. Beraberce eve gittiler. Kadın, Hz. Fatıma'nın yanında başka birisinin de olduğunu anlayınca, onun kim olduğunu sordu. Hz. Fatıma, yanındakinin henüz küçük olan kendi oğlu olduğunu söylediyse de, kadın onun eve alınması için kocasından izin almadığını söyleyerek yine onları geri gönderdi. Üçüncü gün gelmek üzere döndüler. Bir gün sonra tekrar gitmek için yola çıkacakları sırada Hz. Hüseyin de peşlerine takıldı. Bu sefer de kadın, üçünü birden eve almak için kocasından izin almadığını söyleyerek ve özür dileyerek geri çevirdi, ve ''Yarın hepinizi almak üzere, akşam kocamdan izin alayım, o zaman buyurunuz" dedi.

Eve giremeden döndüler ve ertesi gün tekrar geldiler. Kadın bu sefer hepsini eve almak üzere kocasından izin almıştı. Girdiler, oturdular. Kadın, dışardan sesi duyulduğu gibi ihtiyar değil, genç ve güzeldi.

Fatıma Validemiz'in:

- Sizin sesiniz dışardan duyulduğunda daha yaşlı bir kadın sesi gibiydi. Halbuki gençsiniz, sorusuna kadının cevabı şöyle oldu:

- Sebebi şudur, ola ki ben konuşurken yakından geçen bir erkeğin kulağına sesim gider de o sebeple günahkar olurum diye, ben ağzıma bir taş alır, dışarda olanlara öyle konuşurum. Şimdi yüzyüze olduğumuz için o taşı çıkardım.

Ey Fatıma, ben kocamı elimden geldiği kadar üzmemeye, onun isteklerini yerine getirmeye, sizin de gördüğünüz gibi ondan izinsiz hiç bir kimseyi eve almamaya dikkat ediyorum. Acaba ben Allah'ın rızasını kazanabiliyor muyum?

Hz. Fatıma'nın, o kadın, hakkında Peygamberimiz'den duyduğunu haber vermesi zamanı gelmişti Dedi ki:

- Sana müjdeler olsun. Allah Rasulü senin cennetlik olduğunu haber verdi. Allah'a karşı ibadetini ve kocana karşı olan hareketlerini hiç değiştirmeden devam et. Allah senden razıdır.

Değerli hanım okuyucularımız, Peygamberimiz buyuruyorlar ki:

- "Hangi kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, ırz ve namusunu korur ve kocasına itaat ederse, cennetin istediği kapısından girer."

Müslüman kadınlar! Kocaya itaatın karşılığı cennettir.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com