Allah dostlarından biri rüyasında bir kabristan yürüyor. Bakıyor ki kabristandakilerin herbiri kabirlerinden çıkmış, önlerinde de nurdan tabaklar ve içinde güzel güzel yiyecekler var. Fakat bir tanesinin önünde ne tabak ve ne de yiyecek var.

O adama soruyor:

- Herkesin önünde nurdan tabaklar ve içinde çeşit çeşit yiyecekler varken, senin önün niçin boş?

O ölü diyor ki:

- Bu görmüş olduğun kimselerin yakınları, bunlar hakkında hem dua ediyor hem de ruhları için sadaka veriyorlar. Önlerindeki nurdan tabaklar ve güzel yiyecekler, o sadaka ve duaların sevap ve bereketleridir. Benimse hayatta bir oğlum var ama hayırsız. Benim için ne dua eder ne de sadaka verir. Ben, hem mahrum kalıyorum, hem de komşularımdan utanıyorum.

Rüyayı gören zat, uyanınca o adamın oğlunu çağırtıyor ve görmüş olduğu rüyayı anlatıyor.

Adamın oğlu pişman oluyor ve:

- Bundan sonra ben de diğerleri gibi olacağım. Şimdiye kadar yapmış olduklarımdan pişman oldum. Tevbe ediyorum, diyor.

Ayrıca ibadete yöneliyor ve babasının ruhuna sadakalar gönderiyor ve onun affedilmesi için Allah’a dua ediyor.

Rüyayı gören zat, bir müddet sonra aynı rüyayı tekrar görüyor. Bu sefer gencin babası da diğerleri gibi neşelidir. Onun da önünde nurdan tabaklar ve içinde çeşit çeşit yiyecekler vardır.

Rüyayı gören zata diyor ki:

- Allah senden razı olsun. Senin irşadınla hem oğlum cehennem ateşinden kurtuldu, hem de ben eskisi gibi rahmetlerden mahrum kalmamış oldum.

 

Bu kıssa bize bir ibret olmalıdır. Ölenlerimiz; unutmamalı ve daima onların ruhları için sevap göndermeli ve haklarında hayır dualar etmeliyiz. Biz ölülerimizi unutmazsak, biz öldükten sonra da kalan yakınlarımız bizleri unutmaz ve ruhlarımıza okur ve bizim için hayır dua ederler.

 

Vefat eden müslümanlar için neler yapılabilir?

Her türlü sevap iş yapılıp ruhlarına hediye edilir.

Onlar için sadaka verilir, hac yapılır, kurban kesilir. Kur'an okunulur, hatim yapılır. Bunların hangisi olursa olsun sevabı onların ruhlarına gönderilir. Hatta nafile namaz kılıp sevapları onların ruhlarına hediye edilir.

Hiçbir şey yapamayanlar, 1 Fatiha 3 İhlas Suresi okumaktan da aciz değillerdir. En az bunu yapmalıdır.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com