Ashabı kiramın meşhurlarından Ebü Zer Hazretleri'nin, henüz müslüman olmadan bir putu vardı. Kabilesi içinde en güzel put onunkiydi. Onun için putunu çok sever, hiç bir zaman yanından ayırmazdı.

Birgün yolculuğa çıkması icap etti. Bütün mallarını bir yere topladı. Putunu da onların üstüne koydu. Puta dedi ki:

- Ben gelene kadar mallarımı korumanı rica diyorum. Senden başka kimseye itimadım yok. Ancak sen korursun.

Böyle söyleyip gitti.

İşte bütün putperestlerin mantıkları böyleydi. Cansız varlıkların karşısına geçip onlarla konuşur ve ondan yardım isterler. O da öyle yaptı.

O gittikten sonra bir kara karga gelip putun tarafını gagasıyla zedeledi. Yolculuktan dönen Ebu Zer bunu görünce çok üzüldü. Ama sadece üzülmekle kaldı. Putperest mantığı budur. "Bu put parçalanmış. Demek ki bunun kendisine bile faydası yok" diye düşünemezler. Her devirde böyledir.

Başka bir zaman tekrar yolculuk yapmaya. mecbur olan Ebu Zer, yine aynı şeyi yaptı. Mallarını topladı ve onları puta emanet etti.

O gittikten bir müddet sonra bir tilki gelip putun üzerine akıttı. Yolculuktan dönen Ebü Zer putunun üzerinin yaş olduğunu görünce şaşırdı. Yağmur da olmadığına göre acaba nedendir diye düşünürken, koklamak hatırına geldi. Koklayınca, üzerine işendiğini anladı. Yine üzüldü. Putun elinden fayda veya zarar gelmeyeceğini düşünmek yerine, sadece putuna zarar verilmesinden dolayı üzülüyordu.

O sıralarda Hz. Peygamber Aleyhisselam Medine'ye yeni hicret etmiş bulunuyorlardı. Ebü Zer de Medine'ye geldi. Peygamberimiz'le görüşmek üzere onun huzuruna gitti. Hz. Rasülüllah ona:

- Ya Eba Zer, putların halini görmüyor musun? Bak, karga gelip orasını burasını parçalıyor, tilki de gelip üzerini pisletiyor da kendisini korumaya kadir olamıyor. Artık o putlardan kurtulmak gerekmez mi? dedi.

Ebü Zer:

_ Ya Muhammed ondan kurtulmanın çaresi nedir? diye sordu.

Peygamberimiz buyurdular ki:

- Alemlerin Rabbi olan Allah'a İman etmek, tir.

- Bana imanı ve İslamı anlatın, diyen Ebu Zer, iman edip samimi bir nıüslüman oldu.

Ashab içersinde takvasıyla, ibadetlerinin fazlalığıyla ve haramlardan ve şüpheli şeylerden kaçınmasıyla tanınan meşhur Ebu Zer radıyallahü anh Hazretleri, işte bu zattır. Allah şefaatlarına bizleri naili eylesin.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com