Erkeğin evin reisi olduğu, kadının daima eşine muti olduğu, kadın ne kadar zengin, şan şöhret sahibi olursa olsun çocuğunun annesi olduğu gibi hususlar bakımından Japonların islam kültürüne benzer yanlarını, Japonyanın en zengin kadını Bayan Toyoda' dan kendi itirafları ile okuyalım.

Japonya’nın en zengin kadını Bayan Toyoda; kendisiyle mülâkat yapan bir kadın gazeteciye anlatıyor:

“Japonya erkeklerin dünyasıdır.

Evin hâkimi onlardır. Ve biz de onlara iyi hizmeti vermek için oradayız. Onları mutlu etmek bizim kadın olarak en büyük görevimizdir. Yüzümüzden gülümseme eksik olmaz. Tek hedefimiz huzuru kaçırmamak, aile barışını bozmamaktır”.

“Evi ben idare ediyorum ama, kocamın söylediği her kararı da kabul ediyorum. Aksini düşünsem bile... Çünkü evin hakimi olarak onun daha mantıklı bir şekilde düşüneceğine ve karar vereceğine inanıyorum. Huzuru da kaçırmak istemediğimden o yola gidiyorum”.

“Siz herhalde bizim zengin olduğumuzu, saray yavrusu evlerde oturduğumuzu sanıyorsunuz. Benim evim çok küçük. Bir salonum, bir yemek odam, iki yatak odası, bir de müsafir odamız var. Hepsi bu kadar. Hizmetçim bir tane. Ev işlerine yardım eder. Yemeği ben pişiririm”.

“Size şimdi birşey söyleyeceğim ve siz buna kesinlikle inanmayacaksınız. Japonya’da evlenmeler yalnız görücü usulüyle olur”.

“Benim için parayla alınabilecek bir lüks yok. Öyle bir kavram hiç gelişmedi bende... Paranın satınalabildiği, ya da alabileceği şeylerden çok, bir kalbin sıcaklığı daha önemlidir bence”.


   
© incemeseleler.com