Soylu Aileden Olmak

Yayınlanma İzdivaç ve Mahremiyetleri

İnsanlar vücud itibariyle soylarına benzedikleri gibi, ruh yapısı itibariyle de soylarına çekerler. Bu sebeple iyi aile kızıyla evlenmelidir.

Sürüleri kurttan koruyan sürü köpekleri vardır. Bunlar sü­rüye kurt getirmezler. Kasapların önünde kemik bekleyen sokak köpekleri ise asla sürü köpeğinin vazifesini yapamaz, faydalı olamaz. Sokak soytarısı bir kızla evlenilirse, o da evin bekçiliğini yapamadığı gibi üstelik eve kurt yaratılış lı insanların gelmesine sebep olabilir. Böyle cıvık ve yılışık halli olanlardan uzak durmalı, asalet sahibi olanları aramalıdır.

Peygamberimiz, buyuruyorlar ki:

"Çöplüklerde yetişen yeşilliklerden (çiçeklerden) uzak durun". "Çöplüklerde yetişen yeşillik nedir" diye sorulmuş, "Kötü ailenin güzel görünüşlü kızlarıdır" bu­yurmuşlardır.

Aslı ve özü temiz olmadıktan sonra, verilen terbiyenin de te­siri uzun süreli olmaz. Bakırı ne kadar parlatırsanız parlatınız, kısa bir zaman sonra kararacaktır. Paslanmaması için bakır değil altın olmalıdır: Anası sarımsak babası soğan olan evlat ancak pırasa olabilir.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !