Hazreti Fatımatüzzehra (r.a.) hazretleri bir gün peygambe­rimiz (s.a.v.)'e; "babacığım cennete ilk önce kadınlardan kim gi­recek" diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v.) "falan mahallede bir kadın var. O kadın ilk cennete girecek kadındır" buyurdular.

Hazreti Fatıma çok merak etmişti: "Benden de mi evvel gire­cek, babacığım?" diye sordu. Hazreti Peygamberimiz, "Senden de evvel girecek, istersen git de bir tanış. O zaman sen de neden önce onun gireceğini öğrenirsin" buyurdular.

Hazreti Fatıma kadının evini sora sora buldu, kapısını çaldı.

İçel'den ihtiyar bir kadın sesi duyuldu: "Kim o?" Hazreti Fatıma kendisini tanıtıp görüşmek istediğini söylediğinde kadın, "Canım sana feda Ey Allah Resulünün kızı. Sizin beni arayıp bulmanız benim için bir lütuftur. Ancak ne var ki ben kocam­dan izin almadan size kapıyı açamayacağım. Sizden çok özür dilerim. Yarın gelirseniz' içeri girmeniz için izin alır kapıyı açarım, görüşürüz." dedi.

Hazreti Fatıma geri gitti. İkinci gün Hazreti Fatıma yanına hazreti Hasan'ı da alarak geldi. Fakat kadın Hazreti Fatıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunun farkına varmıştı. "Yanınızda bir de çocuk var. Ben yalnız sizin için izin almıştım. İçeri siz girebilirsiniz, fakat çocuk dışarda kalır. İsterseniz yarın gelin onun için de izin alayım. Beraber içeri girersiniz" dedi. Hazreti Fatıma geri döndü. Üçüncü gün yanına hazreti Hüseyin'i de alarak gitmişti. Kapıda yine aynı durumla karşılaşarak Hüseyin'i içeri alamayınca geri dönmek mecburi­yetinde kaldı. Dördüncü gün üçü birden gittiklerinde kadın ko­casından her üçü için de izin almıştı. İçeri girdiler. Hazreti Fatıma bir de baktı ki, içerde kendisini karşılayan dışarda se­sinden tanıdığı kadın değil. Genç ve güzel bir kadın... Hayretle sordu: "Sizinle dışardan konuşurken sesiniz başka idi, şimdi başka, bu nasıl oluyor" dedi.

Kadın: "Sizinle konuşurken sesim dışarıya çıkmakta idi.

Ben de sesimi yabancı erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım" dedi.

Hazreti Fatıma'nın gözleri yaşarmıştı. Babasının neden cennete evvela bu kadının gireceğini söylediğini anladı. Kadın Hz. Fatıma'ya "Ey Allah'ın Resulünün kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Allah beni kocama ita­atsizlikten dolayı hesaba çeker diye korkuyorum" dedi.

Hazreti Fatıma babasının müjdesini bildirdi: "Hayır! Sen bil'akis babamın "cennete ilk girecek kadın" diye müjdelediği bi­risin. Hiçbir kadın sizin yaptığınızın onda birini bile yapamaz." dedi. Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrıldı.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com