Allah'a bağlılığıyla meşhur Hatem-i Esam Hazretlerine:

- Sen namazı nasıl kılıyorsun, diye sorarlar.

Hatem Hazretleri der ki:

- Namaz vakti geldiği zaman, kalkar usulü üzere abdest alırım. Ayrıca tevbe ederim, dünya sevgisinden sıyrılırım, insanların beni övmesine sebep olacak hareketlerden uzak dururum, kalbimde kin, haset ve baş olmak düşüncesini bulundurmam.

Bu düşüncelerle kıbleye dönerim. Kabe'yi görür gibi dururum. Hem kılacağım namazın kabul olunacağı ümidini, hem de kabul olunmama korkusunu taşırım. Allah'ın beni gördüğünü düşünürüm. Sağımda cennet solumda cehennem, arkamda Azrail Aleyhisselam'ın olduğunu, kıldığım namazın da son namaz olduğunu farzederim,. Kendimi Sırat Köprüsüne adım atmış kabul ederim. Bu düşüncelerle Allahü Ekber diye tekbir alır namaza başlarım. Allah huzurunda olduğumu düşünerek okurum, alçak gönüllülükle rüku eder, hüzünlü bir şekilde secdeye kapanırım. Allah'dan ümit kesmeyerek dualarımı okurum. İhlasımı kaybetmemeye çalışarak selam veririm. İşte benim otuz senedir kıldığım namaz böyledir.

Değerli okuyucular. İslam büyükleri, ibadette bizim önderlerimizdir. Dua edelim de Allah, bizlere de onlar gibi veya onların kıldığı namazlara yakın şekilde namaz kılmak nasip etsin. AMiN.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com