Peygamberimiz zamanında Alkame adında ibadetine düşkün bir sahabi vardı. Hastalanmıştı, uzun zamandan beri yatıyordu. Durumu iyi değildi. Bir gün Alkame hakkında bir haber geldi:

Alkame son nefeslerini vermek üzere. Fakat çok sıkıntı çekiyor ve bir türlü ruhunu teslim edemediği gibi, Kelime-i Şehadet de getiremiyor.

Bu haber kendisine ulaşan Peyamberimiz, Alkarne’nin nasıl bir insan olduğunu ve amelinin nelerden ibaret bulunduğunu sordu. Verilen bilgiler Alkame’nin ibadetine düşkün birisi olduğu yönündeydi. Bu durumda annesinin getirilmesini emretti. Alkame'nin annesini Peygamberimiz'in huzuruna getirdiler. Peygamber Efendimiz beli bükülmüş yaşlı kadına sordu:

- Anne! Alkame'nin durumu nasıldı? İbadetine düşkün müydü? Ne kusuru vardı? Veya kusuru var mıydı?

Annesi cevap verdi:

- Ya Rasülüllah! Alkame'nin ibadet cihetinden hiç bir kusuru yoktu. Yalnız ben ona kırgınım. Çünkü karısını bana tercih etti. Benim isteklerimi yerine getirmiyordu ...

Bu şekilde annesinin şikayette bulunmasından mesele anlaşılmıştı. Annesinin, ona hakkını helal etmesi gerekiyordu. Fakat kırgın anne buna yanaşmıyordu.

Peygamberimiz emretti:

- Haydi odun toplayın ve ateş yakın. Alkame'nin annesi, bunun niçin yapıldığını sorunca Hz. Rasulüllah Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurdu ki:

- Annesine asi olan, onun kalbini kıran kimsenin hakkı yakılmaktır. Onu ateşte yakacağım.

Anne yüreği dayanamamıştı:

- Ya Rasulüllah ciğerpare evladımı yakacamısın?

- Tabii yakacağım. Çünkü zaten sen ona hakkını helal etmediğin müddetçe cehennemde yanacaktır. Ondan önce ben yakacağım.

Bunun üzerine annesi:

- Ya Rasulüllah, ben ona hakkımı helal et tim, dedi.

Hz. Rasülüllah SallallahüAleyhi ve Sellem:

- Gidin bakın bakalım Alkame'nin durumu nedir?

Gittiler ve haber getirdiler:

- Ya Rasulüllah, Alkame Kelime-i Şehadet getiriyor.

Evet Alkame'nin dili çözülmüş ve, Kelime-i Şehadet getirmeye başlamıştı. Ve bu mübarek kelimeyi söyleye söyleye ruhunu teslim etti.

Şunu hiç unutmamalıdır ki, Allah'a itaat ve ibadetten sonra ilk yerine getirilmesi gereken şey, anne ve babaya itaattır. Allah’ın emri budur.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com