Bir demirci varmış. Bu adam kızgın demiri eliyle tutar, buna rağmen eli yanmazmış. Kendisine bunun sebebi sorulmuş. Şunları anlatmış:

- Tanıdığım bir kadın vardı. Oldukça güzeldi. Onda gözüm vardı. Ne yapsam da onu elde etsem diye düşünüp dururdum. Aradan zaman geçti. Memlekette kıtlık baş gösterdi. Kendisi yoksul bir aileye mensuptu. Bir gün bana gelerek yiyecek bir şeyler istedi. Çünkü ben varlıklı bir kimseydim. Kadına:

- Benim de senden bir isteğim var. Kabul edersen istediğin kadar yiyecek veririm, dedim.

Benim niyetimi anladı.

- Ben günah işleyemem, dedi.

Ertesi gün yine geldi. Yine bir şeyler istedi. Ben de arzumu tekrarladım. Kabul etmedi ve gitti. Fakat yokluk devam ediyordu. Öbür gün yine geldi ve bana yalvardı. Kendisini bana teslim etmesi karşılığında istediğini vereceğimi söyledim. Kabul etti. Önüne çeşit çeşit yemekler getirdim. Yemeğe başladı. Yemek ortasında:

- Bunu bana Allah için yediriyorsun değil mi? dedi. Bense:

- Hayır, sen benim istediğimi biliyorsun, dedim.

Bunun üzerine yemeği terk edip kalktı gitti. Ancak, ertesi gün geldi ve isteğini tekrarladı. Ben de kendi isteğimi tekrarladım. Mecbüren kabul etti. Çünkü kıtlık hat safhadaydı. Ona yemekler getirdim ve yemeğe başladı. Fakat onun bu hali bana bir hayli dokundu. Kendi kendime:

- Bu kadın, günaha düşmemek için ne kadar direndi. Bense ne kadar insafsızlık yaptım. Bu kadına kötülük yapmayacağım, dedim. Kadına:

- Yemeği rahat ye. Senden herhangi bir karşılık istemiyorum. Sana bu yemekleri Allah rızası için veriyorum, dedim.

Kadın çok memnun oldu. Sevinçten gözleri yaşla doldu. O anda bana karşı yapabileceği bir iyilik yoktu. Ancak dua yapabileceğini düşünmüş olarak, içten gelerek şöyle dua etti:

-Ya Rabbi, eğer bu adam söylediklerinde samimiyse, onun vücudunu dünyada da ahirette de ateşe haram eyle.

İşte o günden sonra benim elimi ateş yakmaz.

 

Değerli okuyucular. Ateşin yakması da Allah 'ın izin ve müsadesiyledir. Eğer Allah ona yakmama emri verirse, ateş yakmaz olur. İbrahim Aleyhisselam'ı yakmayan ateş Allah'ın emriyle yakmamıştı. Ona benzer misaller zaman zaman yine görülmüştür. Bu misalde görüldüğü gibi.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com