Emevi halifelerinden Ömer bin Abdülaziz, takvasıyla, Allah'tan çok korkmasıyla ve çok ibadet etmesiyle tanınan mübarek bir zattı. Onun hakkında İslam Uleması "Halifeler esasta beştir. Beşincisi ile Ömer bin Abdülazizdir" derler.

Bu mübarek zata bir gün Araplardan bir gurup insan gelerek:

- Ey müslümanların emiri! Biz yiyeceksiz kaldık. Bize bir miktar dünyalık ver, diye istekte bulundular. Ve devamla dediler ki:

- Senin hazinende üç çeşit mal vardır. Bu mallar ya senin kendi malındır, ya Allah'ın malıdır veya Allah'ın kullarına aittir. Eğer Allah'ın ise, Allah'ın mala ihtiyacı yoktur. Eğer seninse, kendi malından istediğin gibi vermekte serbestsin. Yok öyle değil de kulların hakkı ise biz de kuluz. Her durumda da senden yiyecek birşeyler istiyoruz, ihtiyacımız var, dediler.

Ömer bin Abdülaziz:

- Doğru söylüyorsunuz, diyerek bu insanların ihtiyaçlarının giderilmesi için emir verdi. Ve onların ihtiyaçları temin edildi.

Ömer bin Abdülaziz, onların sözcüsü olan zata dönerek:

- ,Kendi ihtiyaçlarını ve beraberinde bulunan insanların ihtiyaçlarını benden istediğin gibi, benim ihtiyaçlarımı da Allah'a arzeder misin? dedi.

Bunun üzerine adam yüzünü göğe doğru çevirdi ve şöyle dedi:

- Ey Allah'ım! Ömer bin Abdülaziz bize nasıl iyilik ettiyse, sen de ona öyle muamele eyle.

Adamın duası biter bitmez bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başladı. Bu arada kocaman bir dolu tanesi düştü. Bir yere çarpıp kırıldı. İçinden bir kağıt çıktı. Kağıtta şunlar yazıyordu.:

"Bu, Allah'tan Ömer bin Abdülaziz'e cehennemden kurtulduğuna dair bir berattır."

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com