Atalarımız "Akılsız dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun ondan iyi" demişler. Aşağıdaki hadise bunu ne güzel isbat ediyor.

Adamın biri inleyen bir ayı görmüş. Neden inlediğini merak etmiş. Ama ayıya yaklaşmaktan da korkmuş. Yavaş yavaş ne olduğunu anlamaya çalışmış. Bakmış ki ayı pek hareket edemiyor. Yaklaşmış .. Bakmış ki ayının ayağına diken batmış, onun acısıyla inliyormuş. Biraz tereddütten sonra, ayıya yardım etmeye karar vermiş. Yaklaşmış ve ayının ayağındaki dikeni çıkarmış.

Ayı minnet duygularıyla adama bakıyormuş.

Bundan sonra ayıyla dost olmuşlar. Adam nereye gitse ayı da gidiyor ve her yerde onu koruyormuş. Sanki onun koruyucu köpeği olmuş. Beraberce gezerlerken adamın uykusu gelmiş. Uyumak için uzanmış. Ayı da başında onu koruyormuş. Adam uyumuş, ayı uyanık olarak onu bekliyormuş. Derken bir sinek adamın yüzüne konmuş, Ayı sineği kovmuş. Sinek oradan kalkıp adamın yüzünün başka bir yerine konmuş. Ayı tekrar kovmuş, sinek de kalkıp tekrar konuyormuş. Sinek bu ya, bir kalkıp bir konuyor, ayı da habire onu kovuyor, aklınca dostunu koruyormuş. Dostunu sinekten korumak için epey uğraşan ayının canı iyice sıkılmış. Olacak gibi değil, işi başından halletmek istemiş. Eline kocaman bir kaya almış ve sineğin konmasını beklemiş. Sinek yine gelip adamın yüzüne konmuş. Ayı tam sırasıdır diye kayayı kaldırıp sineğe fırlatmış. Sinek ölmüş mü ölmemiş mi bilinmez ama, adamın kafası parçalanmış, ölüp gitmiş.

Böylece bir daha anlaşılmış ki, "Akılsız dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun ondan iyidir"

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com