Cemalettin Efgani hakkında geniş araştırmalar var. Bunlardan biri Dr. Hasib Samarrai'nin bizzat Ezher Üniversitesinde yazmış olduğu doktora tezi (Müfessir Resit Riza). Bu eseri Türkceye terceme ederek "Mezhepsizler" diye tesmiye etmişler. Ayrıca Doç. Dr. Alaeddin Yalçınkaya'nın "Cemaleddin Efgani" isimli eseri var.Abdulhamid Han-i Sani hazretlerinin günlüğünde "Tehlikeli ve Ajan" olarak tanımlanıyor. Bazı çıkislarından dolayi ilim ve hilafet merkezi, ehlisünnetin kalesi Istanbul'da müderris ulemanin tepkisini cekiyor. Istanbul'u kandiramayacagini anlayip oltayi Misir'a atiyor. Ezheri zehirliyor. Aslen afganli degil de, iranli bir sii oldugu sonradan ortaya cikiyor. Yetistirdigi talebelerinden Abduh gibileri de reformculugun elebaslaridir. Mezhepsizlik fitnesini de cikaran bunlar. Türkiyede sapiklik adina faaliyet gösteren herkesin bür nevi üstadi. MASON olduklari ise kesin olarak bilinmekte. Bazi cahil insanlar bunlari hala savunmakta olsa da, günesin balcikla sivanma gibi ihtimali yok.

Türkiye'de hemen hemen bütün akli basinda müslümanin sapik oldugunda ittifak eyledigi Yasar Nuri gibilerinin fikir babalari da bunlar. Resit Riza'nin eserleri ile Yasar Nuri'ninkileri karsilastirmak yeterlidir. Ayrica bunlarin eserlerini tanimayanlar, Efgani'nin "hayirli amaclar icin" masonluga girdigini söylüyorlar. Yok kardesim..

Belirttigim gibi, günes balcikla sivanmaz. Bu sayilanlarin sapik olduklari, reformist olduklari gerek Osmanli ulemasi tarafindan ve gerekse son dönemde yasamis mübarek zatlar tarafindan bildirilmistir. Bilmeyenler o zaman mesul degildi, bu zamanda ise mesuliyeti agirdir.

Selam ve dua ile..w.a.s


Muallim abi / incemeseleler.com editörü

   
© incemeseleler.com