Kur'an-ı Kerimin muhtelif surelerindeki ayetlerin bazen yanyana getirilmesi durumunda birbirini tefsir eden, ya da gittikçe hususileşen şekilde ayetler arasında bir ittisalin olduğu görülür. Bunlardan bir tanesi de neden yaratıldığımıza dair olan 3 ayeti kerime.


Muminun suresi 115. ayette İnsanların hayvanlar ile farkını, başıboş yaratılmadığını Cenab-ı Hak ifade ediyor. Bir amaç için yaratıldığı anlaşılıyor.

أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ

Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin hakikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız?Bu ayetten sonra insan arayışa giriyor ve bir amaç için dünyaya geldiğini anlıyor.
Bu amacın da sadece Allaha iman ettik diyerek, Peygamberimiz s.a.v.' in ümmetiyiz;  yani Müslümanız diye dolaşarak olmayacağını Ankebut suresi 2. ayette ifade ediyor.


أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece «İman ettik» demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?


Bu ayetten de Allahı bilip iman ettik demenin de kafi olmadığı anlaşılıyor. Ve Zariyat suresi 56. ayeti kerimede kısa öz ve net olarak yaratılış gayesi anlatılıyor.


وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

Biz cinleri ve insanları ancak ibadet etsinler diye yarattık.Yaratılış gayesi ile alakalı sohbetlerde bu hususileştirmeyi kullanarak dikkatleri son ayete daha güzel çekebilirsiniz.
Selam ve Dua ile.


Batuhan Alkan / incemeseleler.com

   
© incemeseleler.com